81179. Georg Koefoed: Rigt dekoreret malet og forgyldt spisestue

Ovalt spisebord med udtræk, udskåret og forgyldt sarg. Fire tillægsplader. 12 stole åben ryg og cabriole forben, skænk med svungen front med skuffer og skabe, anretterbord og stort dækketøjsskab med fremskudt underdel med skuffer og vitrineoverdel med stort udskåret og forgyldt topornament.
Fremstillet hos Georg Koefoed, etiketter herfra. 20. årh.s 1. halvdel.
Bord: Diam. 130 cm, H. 77 cm, 4 plader à 51,5 cm.
Skænk L. 200 cm, D. 60, H. 91 cm. Dækketøjsskab L. 140, D. 55, H. 212 cm.
Brugsslitage, stole trænger til ombetrækning.

Varenr 81179

15 Juli 2020 20:10

Hammerslag25.00 DKK26.00 DKK27.00 DKK 5.000 DKK4.00 DKK5.00 DKK6.00 DKK7.00 DKK8.00 DKK9.00 DKK

Vurdering 10000 DKK

223705.000 DKK2020-07-12 23:11
 5.000 DKK Startpris

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms