80755. Malet svensk chatol dekoreret med blomstermalerier på lågerne.

Chatol af bemalet fyrretræ med tre skuffer i underdelen og skrå skriveklap, overdelen med to døre og buet top med udskårne friser. Indvendigt hylder og skerække med lys rødlig bemaling. Gråblå bemaling og på overdelen blomster. 18./19. årh. B. 102, D. 52, H. 227 cm

Varenr 80755

8 Juli 2020 20:23

Vurdering 4000-6000 DKK

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms