80090. Nicolaus Wöhlk (1887-1950): Lupiner

Olie på lærred. Sign. N Wöhlk. 65 x 60 cm.

Wöhlk maler i en ekspressionistisk stil, der kan minde om Emil Noldes, ikke mindst i blomstermalerierne. Han boede i Åbenrå, både før og efter genforeningen, og oplevede både at blive stemplet som ”entarte” kunstner af nazisterne i 1930erne, og efter krigen, som tysker, at blive interneret af danskerne.

Varenr 80090

24 Juni 2020 20:54

Hammerslag16.00 DKK17.00 DKK 24.000 DKK25.00 DKK26.00 DKK27.00 DKK

Vurdering 4000 DKK
6% følgeret tillægges for værket, hvis buddet overstiger 2250 DKK

766824.000 DKK2020-06-24 20:50
2076122.000 DKK2020-06-24 20:52
121217.000 DKK2020-06-24 20:50
2691212.000 DKK2020-06-24 20:49
220369.500 DKK2020-06-24 19:18
3406.500 DKK2020-06-24 08:12
SSJK2.600 DKK2020-06-23 22:28
 2.000 DKK Startpris

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms