76. Sven Brasch (1886-1976): "Danske Kvinders Fredsdag", 1920. Yderst sjælden litografisk poster

Tryk sign. SB, Litografi trykt hos Kruckow-Waldorff.
Muligvis eneste eksemplar i privateje.
Proveniens: Tidligere i Peter H. Eriksens samling.
Indrammet med museumsglas.

Litteratur: Peter H. Eriksen: "Plakatens Mester", tegneren Sven Brasch: Gengivet helsides s. 195, omtalt s. 194:
"Plakaten for Danske Kvinders Fredsdag hører til det ekstreme i Brasch's produktion. Afstanden fra dette grusomme motiv til hans sødmefyldte og indbydende kvindefigurer kan næsten ikke blive større".

Varenr 76397

30 April 2020 17:00

Vurdering 12000-15000 DKK

Kvalitetsauktion 287,