140. Johannes Wilhjelm (1868-1938): Pige med hat, kunstnerens datter Sofie

Olie på lærred. 84 x 51 cm. Usigneret.
Portræt af kunstnerens datter Sofie, kaldet Nanni, gift Jarl.

Wilhjelm var ven med P. S. Krøyer og bosatte sig på Østerbyvej i Skagen, hvor billedet er malet.
Proveniens: Malerens familie. Solgt BR auktion 642, 1998, kat.nr. 215

Varenr 74859

30 April 2020 17:00

Hammerslag24.00 DKK25.00 DKK26.00 DKK27.00 DKK28.00 DKK 12.000 DKK6.00 DKK7.00 DKK8.00 DKK9.00 DKK10.00 DKK11.00 DKK

Vurdering 12000 DKK

34011.000 DKK2020-04-30 15:00
2713410.000 DKK2020-04-23 14:35
67119.500 DKK2020-04-20 11:44
270858.000 DKK2020-03-23 13:10
 8.000 DKK Startpris

Kvalitetsauktion 287,