137. Lauritz Andersen Ring (1854-1933): Portræt af ung kvinde, efter maleri af Petrus Christus

Olie på træ. Usigneret. Betegnet på bagsiden "Malet af L.A. Ring i Berlin 1894". 29 x 22 cm

Maleriet er udført som kopi efter "Portræt af en ung pige" malet ca. 1465-70 af Petrus Christus. Ring var på en længere rejse til Italien i 1894 og rejste om sommeren hjem for at se til sin døende moder. Hjemturen gik over Berlin, hvor han malede billedet. Det omtales i Karl Madsens artikel om L.A. Ring i "Samleren", Julen 1927 s. 13:
"Paa Hjemvejen havde Ring i Berlin malet en Kopi efter det smukke Dameportræt af Petrus Christus."

Proveniens: Grosserer Edvard Storr og hans efterkommere

Varenr 74495

30 April 2020 17:00

Hammerslag12.00 DKK13.00 DKK14.00 DKK15.00 DKK16.00 DKK 19.000 DKK17.00 DKK18.00 DKK19.00 DKK20.00 DKK

Vurdering 8000-10000 DKK

1407217.000 DKK2020-04-30 16:47
83616.000 DKK2020-04-30 16:35
1836312.000 DKK2020-04-30 16:26
3408.500 DKK2020-04-30 15:01
MADS5.500 DKK2020-04-24 10:42
 5.000 DKK Startpris

Kvalitetsauktion 287,