130. Tre dørstykker i grisaille, 19. årh.

Hvert stykke med liggende mandefigur omgivet af skulpturer, overflødighedshorn, fontæne m.m. Olie på lærred, usignerede. 40 x 96 cm.

Proveniens: Ejendommen "Calunda" beliggende på Frederiksberg Alle 68. Ejendommen tilhørte familien Richter. Opført 1854, og revet ned allerede i 1913, for at give plads til en beboelsesejendom. Herfra i familiens eje.

Trænger til rens, de to med kraftigt gulnet fernis, lærred løst og med reparationer, krakeleringer.

Varenr 75900

30 April 2020 17:00

Hammerslag4.00 DKK5.00 DKK6.00 DKK7.00 DKK8.00 DKK 10.000 DKK21.00 DKK22.00 DKK23.00 DKK

Vurdering 12000 DKK

235638.000 DKK2020-04-30 16:23
 8.000 DKK Startpris

Kvalitetsauktion 287,