62. Nålepunslet barokbæger, stemplet 1667

Nålepunslet og med lille rund medaljon med utydelig tekst og billede, indvendigt forgyldt. Antagelig mester Jacob Kitzerou, optaget i guldsmedelauget i København 1655, d. 1674.
H. 6,4 cm, vægt ca. 85 g.
En mindre indtrykning

Varenr 70342

12 December 2019 17:00

Hammerslag16.00 DKK17.00 DKK 3.000 DKK23.00 DKK24.00 DKK25.00 DKK

Vurdering 2000 DKK

KITKAT2.800 DKK2019-12-11 22:23
X3ETNC2.600 DKK2019-12-11 21:17
BO4200361.000 DKK2019-11-28 09:41
 1.000 DKK Startpris

Kvalitetsauktion 286,

Bemærk at fortrydelsesretten ikke gælder denne auktion. Ethvert køb er bindende. Vi bestræber os på at beskrive væsentlige fejl og mangler, men opfordrer til at man selv besigtiger varen eller kontakter os for uddybende oplysninger.

Andre populære emner